029: zápisník Pavla Kotrly

Méně známí, ne však na okraji

Nedá se tvrdit, že by scéna českých literárních časopisů byla příliš košatá (http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_vycházejících_českých_literárních_časopisů). Vědomě v tuto chvíli pomíjím již známá internetová periodika (například Dobrou adresu http://www.dobraadresa.cz  která v tuto chvíli vychází již sedmým rokem), jejichž řady zanedlouho rozšíří dosud tiskem vycházející Aluze (http://aluze.cz). Je proto poněkud mrzuté, že nejsou pořádně v provozu stránky Psího vína (http://www.volny.cz/psi.vino), které se sice s posledním číslem 39 znovu hledá, ale aspoň o dostupnosti nového čísla s novou redakcí by na svých stránkách informovat mohlo. K dalším mrzutostem také patří, že již hodně dlouho čekáme na nové stránky časopisu Weles (http://www.welesrevue.cz), nebo že vlastně vůbec nejsou k nalezení stránky Pandory, nebo že končí i svého času úspěšný a známý projekt Tramvaj na černo (http://www.tramvaj.cz). Škoda. Při procházení onoho nepříliš velkého počtu kvalitních českých literárních stránek se leckdy může poutníkovi stát, že na něj sedne únava. Ale co, k cestování, byť jen kyberprostorem, to nějak patří. A občasné sejití z hlavních cest pak ukazuje, že stále existují k navštívení zajímavá místa, ležící dál od těch nejznámějších. A doposud jim nebyla věnována pozornost.

Dnes zde uvedu dva projekty, které existují pouze v internetové verzi. Tím prvním je stále zajímavější Wagon (http://www.almanachwagon.cz) s podtitulem Literární almanach on-line, se kterým se na internetu můžeme čtvrtletně setkávat od roku 2004 pravidelně. Jeho stránky nabízejí střídmou a vyváženou grafiku, příjemný grafický doprovod. Stylizace almanachu do podoby vagónů přivážejících pravidelný náklad literatury je příjemným osvěžením. Potěšující je i taková drobnůstka, jako je možnost stažení aktuálního čísla v podobě PDF souboru určeného pro tisk. Ze stránek je patrné, že těžiště je vždy svázáno s aktuálním číslem. Jejich úroveň má vzestupnou tendenci a objevuje se na nich stále více známých jmen. Je ale také důležité, že stránky almanachu nejsou zahleděny pouze do sebe a jen k vlastní tvorbě, ale komunikují i s okolím a nabízejí i stránku aktuální události. Wagon je jedním z projektů, který dokazuje, že literatura na internetu stojí za pozornost. Ale abych jen nechválil. Z technického hlediska by za pozornost stálo zvážit dosavadní způsob navigace po stránkách, neboť v některých chvílích je trochu nepřehledný.

Druhým takovým jsou stránky Čmelák a svět (http://zebry.cz/cmelakasvet.cz), které navazují na tiskem vycházející občasník básníka Petra Motýla (http://zebry.cz/petrmotyl/). Básníka, kterého není širší literární veřejnosti snad třeba představovat a který stál u vzniku několika zajímavých projektů (například časopis Modrý květ). Stránky nepostrádají zdravou dávkou humoru, kterého je kupodivu v internetové literatuře pomálu a jímž se od ostatních projektů dost odlišují. Tuto otázku si ostatně kladu často: čím to, že autoři publikující jen na internetu se berou zpravidla tak vážně? Nedostatkem sebevědomí? Nevím... Ale zpátky ke Čmelákovi. Pravda je, že aby v něm čtenář nalezl zalíbení, musí být asi naladěn na podobnou vlnu. Najdete zde recenze, fotografie, básně, překlady, zkrátka obvyklou všehochuť literárního časopisu. Zde však jen v hypertextové podobě a s průběžnými aktualizacemi. Autorský okruh není nejrozsáhlejší, ale právě to projektu dodává ve výsledku punc osobitosti a pro čtenáře tyto stránky představují jeden z ostrovů v záplavě stejnorodosti.

vyšlo v časopise Host 2007/6

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005