009: zápisník Pavla Kotrly

Literární zpravodajství

Zima byla letos o něco delší, než jsem očekával. Ostatně tak jako obvykle. Pomalu mne přešla radost, kterou první sněhové vločky před půl rokem a na hřbet mi zvolna začala sedat chandra. Nikde nikdo a dobrovolná volba života na periferii ukázala i svou méně přívětivou tvář. Ale v poslední březnový den jsou zbytky sněhu, který tak pěkně figuruje nejenom v názvu knihy Cit slečny Smilly pro sníh (http://www.stare.cz/hoeg), už jenom na svazích k jihu. Chandra je pryč a duben přichází (http://foglar.hyperlinx.cz, http://www.foglar.wz.cz/index_foglar.htm)! Prsty veseleji kmitají po klávesnici ve snaze zjistit, co nového se v literatuře událo.
Sledovat dění ne světové scéně je kupodivu možná jednodušší, než u literatury domácí. U těch anglofonních stačí navštívit server Arts & Letters Dailly (http://www.aldaily.com), nebo sekci na serveru About.com (http://about.com/arts), který nedávno koupil renomovaný deník The New York Times (http://www.nytimes.com). Popřípadě zabloudit na stránky The Complete Revue (http://www.complete-review.com) a jejího blogu (http://www.complete-review.com/saloon/index.htm) nebo blog revue Bookslut (http://www.bookslut.com/blog). Výborným informačním zdrojem je také World Literature Today (http://www.ou.edu/worldlit/index.html).


Chcete-li vyhledávat ve více zdrojích, pak doporučuji server FindArticles (http://www.findarticles.com/p/articles/tn_arts), který umožňuje vyhledávání ve článcích mnoha tištěných periodik. Aktuální přehled dění na německé literární scéně pak přináší třeba Das Literatur-Café (http://www.literaturcafe.de/). Škoda, že se nějak odmlčel slibně vypadající slovenský Literatlík (http://www.literatlik.sk/literaturista). Na druhou stranu vznikla Krivolaká prť (http://www.cybeb.com/krivolakaprt), jakýsi nástupce již neexistujícího Inzine (http://www.inzine.sk - pouze archiv).


Jednou z dalších cest, jak sledovat zájmy ostatních uživatelů internetu o literaturu je stránka http://del.icio.us/tag/literature, která je jen drobnou součástí velkolepého projektu sledujícího vzájemné sociální souvstažnosti mezi jednotlivými oblastmi.
Není nutné sledovat jenom literární stránky, kvalitní noviny podobnou službu plní zpravidla taky. Je zbytečné odkazovat na velké světové deníky, které sice naši novináři možná znají, ale inspirovat se jimi příliš nenechávají. Zpravodajský servis je u nás nejenom v této oblasti poněkud chudý. Snad jim aspoň občasná šťouchnutí do vlastních řad, která se objevují na serverech Louč (http://www.louc.cz) a Mediář (http://www.mediar.cz), do budoucna pomohou. Jen by mohla být důraznější a adresnější. Ale v zemi, kde se velká část novinářů zná osobně a prošla více médii je toto přání asi obtížně realizovatelné.
Naštěstí je zde však několik dalších projektů, které stojí za to navštívit. Třeba kulturní zastávku Zastav se (http://zastavse.cz), mnou oblíbený slovensko-česko-anglický Zionmag (http://zionmag.net) nebo Literární novinky (http://litenky.ff.cuni.cz). A opět nelze zapomenout iLiteraturu (http://www.ilitaratura.cz) se svou nezastupitelnou úlohou, kterou doplňuje Plav! (http://www.splav.cz/plav) věnující se problematice překladu. Nakonec těch zdrojů není zas tak málo, ale mohlo by jich být víc.

vyšlo v časopise Host 2005/5

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033



úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005