022: zápisník Pavla Kotrly

Uprostřed digitalizace

Elektronika proniká stále více a hlouběji do všech oblastí lidského konání. Možná tomu tak není všude a možná se tak neděje stejně intenzivně, ale té vrstvy deseti procent nejbohatších obyvatel zeměkoule a zároveň největších konzumentů se to zcela jistě týká osobně. Tedy té vrstvy, do které patříme my všichni, kteří jsme vlastníky osobního počítače. Vliv všeobecné digitalizace, a to i kultury, je dobře patrný, stačí se jenom porozhlédnout kolem sebe. Přitom je jasné, že se jedná o jev, který se bude šířit i do těch oblastí, kam dosud nepronikl. Ostatně právě na podporu tohoto pronikání je namířena řada aktivit, a to s nejrůznějšími zájmy. Velké korporace si nechtějí nechat uniknout nové zákazníky a nechtějí je přenechat konkurenci, několik jedinců má pak snahy o něco filantropičtější. Aktivit druhých je neskonale méně.

Jednou z nich je snaha o původně stodolarový notebook (http://www.laptop.org/) určený nejenom pro děti z chudších rozvojových oblastí. Jeho cena sice zatím narůstá (http://www.root.cz/clanky/2b1-notebook- pro-deti/ ), ale do výroby již směřuje. Ostatně milá hračka, kterou bych díky jeho ceně, hmotnosti a napájení na kliku — a koneckonců i upravenému operačním systému Linux (http://fedora.redhat.com/) — chtěl mít taky. Zcela jistě raději než některou z nově uváděných čteček elektronických knih (http://palmare.idnes.cz/HardwarePDA/ctecky_ ebooku061003.html). Ty postupně, hlavně díky mobilům s velkými displeji, pronikají mezi širokou veřejnost.

Stačí tato dvě zařízení porovnat. Jedno z nich nabízí za nižší cenu mnohem širší variabilitu využití. Přesto je však řada důvodů, proč volit i specializované zařízení (http://www.grafika.cz/art/vse/sonyreader.html). Pro mne by však byl levný laptop poháněný vlastní silou vhodnější a zcela jistě využitelný k mnoha dalším činnostem, ponejvíce jako náhrada na elektrické síti nezávislého psacího stroje, na jehož zaprášený a již léta neotevřený kufr někdy s nostalgií upřu zrak.

Bude-li, jak je zvažováno, s tímto laptopem dodávána na DVD též svobodná encyklopedie Wikipedia, konkrétněji její anglická mutace (http://en.wikipedia.com), která již nyní obsahuje přibližně jeden a půl milionu článků, rozšíří se řadě lidí netušeným způsobem kulturní obzor a přístup k dosud nedostupným informacím. Nás může mrzet, že se tak bude dít pravděpodobně výhradně prostřednictvím angličtiny a nebude se to dít pomocí knih. Ale proces čtení zůstane zcela jistě zachován. Ostatně podobným způsobem by bylo možno nabídnout i řadu knih, které jsou dostupné například v rámci projektů Guttenberg (http://www.gutenberg.org/catalog/ ) nebo Google Books (http://books.google.com/), kde je například přehledně podáno dílo jednoho z největších klasiků světové literatury (http://books.google.com/googlebooks/shakespeare/).

Digitalizace a její prorůstání společností však přináší krom nesporných výhod i řadu problémů a ne všechny se daří v daném okamžiku uspokojivě řešit. A tak nakonec i průkopníci a propagátoři nových technologií sami dají často přednost zdravému rozumu a tradičnímu řešení. Příkladem může být Bill Gates, který namísto nejisté digitalizace archivu Corbis (http://pro.corbis.com/) uložil miliony skleněných desek a negativů do bezpečí opuštěného dolu.

vyšlo v časopise Host 2006/9

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033



úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005