015: zápisník Pavla Kotrly

Harry Potter, autorská práva a český internet

Nejenom českým literárním internetem v posledních týdnech zahýbala zpráva o tom, že provozovatel fanouškovských stránek http://www.potterharry.net, na kterých byl zveřejněn odkaz na neoficiální překlad šestého dílu Harry Pottera, je vyšetřován policií. Na vyšetřování nic nezměnilo ani oficiální prohlášení nakladatelství Albatros (http:// www.albatros.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2005120601). Podrobněji se této kauze věnovaly také Britské listy (http://blisty.cz/list.rb?id=206). Provozovatel byl však vyšetřován ne za samo zveřejnění textu překladu, ale pouze za hypertextový odkaz, který je základním stavebním kamenem internetu. Bohužel se nejednalo jenom o vtip, ale smutnou realitu a také ignoranci zákona č. 480/2004 Sb. Ponechme stranou samotného Harry Pottera J. K. Rowlingové (http://www.jkrowling.com), díky němuž se však po delším čase literatura na televizních obrazovkách objevila přímo ve večerním prime timu, a odpusťme mu i ty vycpávkové stránky v nových dílech. Podívejme se raději na budoucnost a minulost českého internetu z trochu odlišného úhlu.

S literaturou, přinejmenším tou částí, která existuje na internetu, a s autorskými právy souvisí totiž i nedávné spuštění stránek WebArchivu (http://www.webarchiv.cz), jinak též archivu českého internetu. Na jeho vzniku se podílela Národní knihovna v Praze, Moravská zemská knihovna v Brně a Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně, a to pod záštitou Ministerstva kultury ČR. Český internet tak dostal svou vlastní obdobu dobře známé WayBackMachine (http://www.archive.org) , díky které lze zobrazovat stránky v minulosti existující či jejich historický obsah. Výhody a nevýhody, ale i samotnou práci s archivem najdete podrobněji popsány v článku na Lupě (http://www.lupa.cz/clanky/narodni-knihovna-zpristupnila-cast-archivu-ceskeho-internetu). Řadu dalších doplňujících informací pak v elektronickém časopisu Ikaros (http://www. ikaros.cz), který právě zahájil desátý ročník své existence. Avšak návody, jak se dostat k textům, které se na internetu vyskytovaly a které autoři odstranili, nemusí přinášet jen užitek. To, že je text smazán z konkrétní stránky, neznamená, že je odstraněn z elektronického labyrintu. Své by mohl vyprávět jeden z přispěvatelů mnou provozované elektronické knihovničky, který se ze studenta stal učitelem a byl dětmi a jejich rodiči až příliš často dotazován na své mladistvé výtvory. :) Na tuto vlastnost internetu, která je jeho výhodou i nevýhodou, by autoři neměli zapomínat.

Výhody podobných projektů však zcela jistě převažují, a díky za ně. Na stránkách Web- Archivu pak najdete pomůcky, které vám ulehčí práci s přípravou metadat pro vaše projekty. Díky přibližně dvaceti řádkům přidaného zdrojového kódu, který napomáhá správné kategorizaci, pak budou vaše stránky archivovány zdarma a přístupné zájemcům i za dlouhý čas, kdy už třeba ani nebudou existovat. U řady děl, která vycházejí jen on-line,

vyšlo v časopise Host 2006/2

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033



úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005