007: zápisník Pavla Kotrly

…a jiní hrdinové

Zatímco někteří z nás očekávají, možná jen bláhově, že prodej beletrie, nebo toho, co je jaksi mimo obsah často označováno jako vážná literatura, začne opět stoupat, oči kapitánů vydavatelského průmyslu se upírají stále více spíše směrem k elektronickému publikování (http://www.grafika.cz/art/polygrafie/ebooks-ozivaji.html), kterému se zatím nedaří tak, jak se očekávalo. Ale elektronický inkoust (http://www.cdr.cz/a/diskuze/1037/0, http://www.eink.com/), elektronický papír (http://en.wikipedia.org/wiki/E-paper), nebo rolovatelné displeje jsou již za dveřmi a první vlaštovky v prodeji (www.theregister.co.uk/2004/ 03/25/sony_launches_true_electronic_book/ nebo http://www.e-d-a.info/weblog.php?clanek=6).

Pro četbu novin a nejrůznějších manuálů asi přiblížení k ideálnímu řešení, kdy se sníží stále stoupající spotřeba papíru a ze kterého tak mohou mít radost přinejmenším ekologové.

Ale jak se bude žít na tekutých krystalech literárním hrdinům? Nevím, třeba se jim nové prostředí zalíbí. Snad aspoň James Bond (http://www.007.com), hrdina s kladným vztahem k technice, by mohl k němu najít kladný vztah. Jeho příběhy nám sice hezky vyprávěl Ian Fleming (http://www.ianflemingcentre.com/), ale nástupci je tak nehezky rozmělnili a koneckonců i zfeminizovali natolik, že se jeho, někým i nenáviděná, poetika vytrácí někam do ztracena. A už ani ty úvodní titulky jeho filmů nejsou to, co bývaly. Proč si však někdy neudělat radost a nezačíst se do něčeho se svižným dějem? Vždyť i takový čtenář jako Umberto Eco (http://www.themodernword.com/eco/index.html) si dokáže triviální literaturu vychutnat plnými doušky. Hrdinové dnešních próz se od těch klasických, třeba antických (http://www.mythweb.com/heroes/heroes.html), zas až tak příliš neliší. Jenom jim nějak ubývá sil a přibývá závislosti na technice. Nic proti akční literatuře, i stará díla nejenom lidové slovesnosti jsou povětšinou pěkné krváky. Stačí si třeba prolistovat Beowulfa (http://www.lone-star.net/literature/beowulf/), Eddu (http://runeberg.org/eddais/, http://www.sacred-texts.com/neu/poe/), které nedávno vydalo Argo (http://www.livres.cz/clanek.asp?polozkaID=15057), nebo nahlédnout do Jiráskových Starých pověsti českých. Ostatně, když jsem býval malý kluk, u babičky bylo Jiráskovo kompletní dílo zabalené pečlivě ve voskovaném papíru v knihovně hned dvakrát a zabíralo tak celkem dost místa. Kam se přesně podělo netuším. Ale asi na ty knihy, stejně takřka nečtené, postupně sedá prach. Podobně jako na internetu, kde nějaký rozsáhlejší a ucelenější informační zdroj o tomto tvůrci velkolepých historických scén prostě chybí a pár školních referátů to nenahradí. A tak monumentálně na mne ty knihy z polic shlížely! Nějak jsme na starého pána zapomněli.

Ale zapomínáme i na jiné události a na jiné hrdiny. Jeden z mých nejoblíbenějších právě slaví výročí a je s námi pobývá již čtyři staletí. Je to důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (http://www.donquixote.com/). Nevím, jak se bude jeho smutné postavě v digitálním věku dařit, ale zatím to vypadá, že poměrně dobře (http://cervantesvirtual.com/).

vyšlo v časopise Host 2005/3

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033



úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005