018: zápisník Pavla Kotrly

Psát, sdílet, upravovat

Pryč jsou doby, kdy stačilo psát rukou, nebo na stroji. Nyní do redakcí musíte posílat své příspěvky či knihy napsané na počítači. A aby toho nebylo málo, ještě i ve specifickém formátu, neboť některé redakce neakceptují cokoli jiného než soubory MS Wordu.
Není nutné za software vždy platit. Pokud má počítač vybavený Windows nebo Linuxem, pak si hravě vystačí s kancelářským balíkem OpenOffice (http://www.openoffice.cz), který svého draze placeného konkurenta MS Office v lecčems i předčí. Pokud nepotřebujete celou kancelář, ale jen samotný textový procesor, pak je zde AbiWord (http://www.abisource.com). Oba produkty jsou česky a zdarma. AbiWord pak zvládne otevřít i příspěvky napsané v legendární T602, králi editorů.

Ale je nutné jít s dobou, přizpůsobit se moderním trendům a podlehnout poslednímu zaklínadlu, které zní Web 2.0. Jedná se o poměrně nový jev, jehož snahou je přinutit internetové aplikace, aby svým chováním připomínaly aplikace běžící přímo z pevného disku a poskytovaly podobný komfort práce. V některých případech se zde otvírají zajímavé možnosti pro stávající i budoucí spisovatele. Například již nemusíte mít vůbec nainstalován textový procesor na svém počítači. Ba ani nemusíte mít svůj počítač a přece budete mít, kdykoliv sednete jakémukoliv počítači připojenému k internetu, například v knihovně, stále přístup ke svým rozepsaným povídkám nebo románům, ve kterých můžete dál pokračovat. Dokonce je můžete sdílet se spoluautory a ve tvorbě pokračovat společně (http://writeboard.com).

Podobných projektů je více, ale asi největší pozornost budí textový procesor Writely (http://www.writely.com), neboť byl nedávno pohlcen stále více bobtnajícím vyhledávačem Google. Kromě samotného psaní tento editor umožňuje dokumenty na síti i ukládat. Stačí-li vám pouze psát a dokumenty si chcete ukládat tradičně, tak pak je tu ajaxWrite (http://www.ajaxwrite.com), který ale funguje jenom ve Firerefoxu. Jsou zde i další projekty jako Zohowriter (http://www.zohowriter.com/Home.do) nebo (http://www.rallypointhq.com). Jinak AJAX (http://cs.wikipedia.org/wiki/AJAX) je také jedno z aktuálně módních slov (a technologií), které a s Web 2.0 úzce souvisí.

Nové technologie s sebou často přináší i nové problémy (http://blog.air4web.com/web20-propadak.html, http://www.lupa.cz/clanky/potize-s-webovou-kancelari), a to je třeba mít na paměti. Bude-li mít stále více uživatelů stále více dokumentů přímo na síti, pak je možná čas mít obavy a opět číst přinejmenším Orwellovo 1984 (http://www.orwell.ru). Možná má pravdu Petr Koubský a jiní optimisté a dat je již tolik, že se jimi nikdo pořádně nezabývat nebude. Zatím. Ale co když bude? U beletrie, která se čtenáři počítá, by však tento problém nastat neměl.

Autorům a čtenářům však může Web 2.0 pomoci i jinak. Jedná se o jev v angličtině nazývaný folksonomy (http://www.adammathes.com/academic/computer-mediated-communication/folksonomies.html, http://en.wikipedia.org/wiki/Folksonomy), což je neologismus vzniklý kombinací slov „folk“ a „taxonomy“. Pomocí vlastních nálepek můžete klasifikovat různý obsah a toto nálepkování sdílet s ostatními. Ukázku můžete vidět třeba na čtenářském serveru Reader2 (http://reader2.com) nebo na stránkách literárních blogů Metaxu Cafe (http://metaxucafe.com). Takto lze minimálně zjistit o jaká témata mají čtenáři zájem a které zdánlivě nesouvisející věci spolu mohou souviset.

vyšlo v časopise Host 2006/5

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033



úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005