028: zápisník Pavla Kotrly

Blackout aneb Když vypnete internet

Naše společnost snad ještě nikdy nebyla tak závislá na technice a nových technologiích, ještě nikdy jsme v našich životech nedali strojům takový prostor. Dobrovolně. Kromě často zmiňovaných pozitiv a nadšení z nových možností a komunikace s okamžitou reakcí (i mezi autory a jejich čtenáři) jsou zde i určitá negativa. K tomuto faktu sice zaznívají hlasy z obou stran, ale zatím přece jenom převažuje pohled optimističtější, a to i přesto, že některé detaily z Orwellova (http://odpor.wz.cz/OSOBNOST/orwell.htm) románu 1984 se pomalu stávají skutečností a s rozvojem kamerových systémů, jejich propojení a on-line přístupu na internetu se prostor svobody zužuje. I samotní vynálezci internetu poukazují na jistá omezení svobody a soukromí, se kterými se díky internetu setkáváme. Pravda, nikdy není pozdě podpořit kampaň Blue Ribbon (http://www.eff.org/br/). Sice to moc nepomůže, ale aspoň trochu uchlácholíme svědomí. Naštěstí rostoucí kvantum informací vytváří stále větší šum, který přece jenom skýtá šanci na znovuobnovení soukromí.

Literatura konflikt civilizace s technologiemi zachycuje poměrně často (Aldous Huxley (http://somaweb.org; http://www.huxley.net), Ray Bradbury (http://www.raybradbury.com, Jevgenij Zamjatin (http://az.lib.ru/z/zamjatin_e_i/)). Spisovatelé a lidé slova povětšinou patří k zastáncům svobody a leckdy se jim daří ve svých dílech podchýlit i dveře budoucího. I nternet je však v dílech současných autorů povětšinou doposud pouhou technickou kulisou, pokud tedy pomineme díla kyberpunku, a do umělecké literatury prozatím příliš nepronikl. V české literatuře dosud čekáme na výraznější reflexi, která by zachytila tento fenomén, který v posledních letech ovlivňuje naše životy a mění zaběhané stereotypy, aby vytvářel nové. Slovenská literatura již tuto reflexi má, a to v díle Plyš Michala Hvoreckého(http://www.hvorecky.com), které nyní vydalo nakladatelství Labyrint (http://www.labyrint.net). Stránky autora nejsou sice příliš obsáhlé, ale nabízí vše podstatné. A ve srovnání se stránkami jiných autorů, Hvorecký opravdu zásobuje své čtenáře aktuálními informacemi. Žádné jeho dílo nebylo přijímáno bez výhrad a zcela jistě to platí i o tomto, ale na druhou stranu tento sloupek není sloupkem recenzním. Přesto jen podotknu, že běžný průměr zcela jistě převyšuje a i vzhledem k tematu je dobře, že vyšlo v českém překladu. Byť jistý smutek nad tím, že díla slovenské literatury zpravidla nečteme v originálu, tu je stále přítomný. Snad jen tolik, že pojednává o muži závislém na internetu, konkrétně na internetové pornografii, který se ocitne ve Berlíně postiženém dlouhodobějším výpadkem proudu a tedy i internetu samotného. Město se noří do tmy, ve které zůstává dlouhé dny. Bez komunikace pomocí moderních technologií, ale zato i s návratem k pokusu o publikování pomocí vlastních sil. Připomínám, že se nejedná se o žádnou vědecko-fantasickou fikci, jako je například Tma Ondřeje Neffa (http://www.neff.cz/), ale o docela možný a pravděpodobný scénář, který by velmi lehce mohl nastat. Lehký pocit déjá vu se zde pak vtírá při úvahách o nových rozbíječích strojů. Již to tu kdysi bylo a nyní se to vrací (http://www.kyberpunk.org/moderni_luddite, http://www.kyberpunk.org/timothy-leary-a-extropianstvi-versus-neoluddismus-i).

Netřeba však být přílišným skeptikem. I z ohlédnutí Miroslava Vejlupka Literatura a internet v roce 2006 (http://www.blisty.cz/art/32953.html) je patrné, že okruh spisovatelů s kladným vztahem k tomuto médiu stále roste. Ale přece jen doufejme, že tiskárny budou moci fungovat i bez internetu.

vyšlo v časopise Host 2007/5

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033



úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005