006: zápisník Pavla Kotrly

Tam, kde to žije

V posledním čísle loňského Tvaru (http://archiv.ucl.cas.cz/?path=Tvar) se Michal Jareš (http://poeticno.kotrla.com) ptá Boženy Správcové (http://www.sweb.cz/bozenaspravcova), co je spolu s Luborem Kasalem (http://www.webpark.cz/luborkasal) vedlo k založení internetového časopisu Postmoderní revue (http://www.postmodernirevue.cz). Kromě nostalgie za redakční prací a chuti vytvářet periodikum podle vlastních představ je zde zmíněna skutečnost, že valná část podobně orientovaných stránek na internetu není redigována příliš pečlivě a většinou to bývá „snůška všeho možného bez výběru a bez záruky“. U některých úžeji zaměřených projektů (Scifiword (http://www.scifiworld.cz), Komiks.cz (http://www.komiks.cz/)) tyto výtky asi nejsou zcela na místě, ale obecně s nimi souhlasím.

Pokud se podíváme na několik nejnavštěvovanějších českých literárních serverů, tak se lehce může stát, že budeme poněkud zmateni. Stránky, které mají několik tisícovek čtenářů denně (o čemž si tištěné časopisy mohou nechat jen zdát), sice nelze přehlédnout a asi je nelze ani zcela ignorovat, ale jaký je vůbec jejich dopad na celkové literární dění? Není pochyb, že asi největším serverem, který se u nás věnuje literární tvorbě je Písmák (http://www.pismak.cz). Nemůžu si pomoci, ale při svých občasných návštěvách těchto stránek, na které přicházím s dobrým úmyslem, se vždy znovu a znovu ztrácím v labyrintu začátečnických děl plných samolibosti a exhibicionismu. Což je něco, co v jisté míře k spisovatelskému řemeslu asi patří, ale tady mne to vždy zasáhne v koncentrované síle, která je zpravidla neředěná patřičnou dávkou talentu. Na druhou stranu se někteří z mých přátel, jejichž názor respektuji, dokázali těmito stránkami prokousat a tvrdí, že část z textů rozhodně stojí za přečtení a i případné otištění. Asi mají pravdu. Jde o to, jak velká je tato část a kolik času musím strávit tím, než patřičná díla najdu.

Přesto vím o autorech, kteří ač vydali knihy tiskem, na těchto stránkách svá díla publikovali. Za všechny třeba prozaik a překladatel Igor Indruch. Nebo hodnotili tvorbu ostatních, za všechny Vojtěch Kučera (http://www.weles.cz), který měl ostatně před časem na starost Dílnu Hosta. Ale jinak zde v mnohdy vzrušených diskuzích vládnou spíše emoce a málo (sebe)kritického ducha. Ony výkřiky typu „Výborně!“, „Nádherné!“ jsou určitě potěšující, ale přece jenom málo vypovídající.

Možná i určitá nepřehlednost a rozsáhlost Písmáka, ale také snaha po odlišení, stejná jako u časopisů tištěných, vedla ke vzniku řady jiných projektů. Je zde například elektronický magazín Totem (http://www.totem.cz), který pořádá i autorské večery, nebo Liter (http://liter.cz), Epika (http://epika.cz), či o něco mladší LiTerra (http://www.literra.cz). Všechno stránky, které možná stojí za pozornost. Ale i tak mám stále pocit, že žádnému ze současných tištěných časopisů konkurovat nemohou.

vyšlo v časopise Host 2005/2

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033



úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005