Pryč jsou doby, kdy stačilo psát rukou, nebo na stroji. Nyní do redakcí musíte posílat své příspěvky či knihy napsané na počítači. A aby toho nebylo málo, ještě i ve specifickém formátu, neboť některé redakce neakceptují cokoli jiného než soubory MS Wordu.
Není nutné za software vždy platit. Pokud má počítač vybavený Windows nebo Linuxem, pak si hravě vystačí s kancelářským balíkem OpenOffice (http://www.openoffice.cz), který svého draze placeného konkurenta MS Office v lecčems i předčí. Pokud nepotřebujete celou kancelář, ale jen samotný textový procesor, pak je zde AbiWord (http://www.abisource.com). Oba produkty jsou česky a zdarma. AbiWord pak zvládne otevřít i příspěvky napsané v legendární T602, králi editorů.
Ale je nutné jít s dobou, přizpůsobit se moderním trendům a podlehnout poslednímu zaklínadlu, které zní Web 2.0. Jedná se o poměrně nový jev, jehož snahou je přinutit internetové aplikace, aby svým chováním připomínaly aplikace běžící přímo z pevného disku a poskytovaly podobný komfort práce. V některých případech se zde otvírají zajímavé možnosti pro stávající i budoucí spisovatele. Například již nemusíte mít vůbec nainstalován textový procesor na svém počítači. Ba ani nemusíte mít svůj počítač a přece budete mít, kdykoliv sednete jakémukoliv počítači připojenému k internetu, například v knihovně, stále přístup ke svým rozepsaným povídkám nebo románům, ve kterých můžete dál pokračovat. Dokonce je můžete sdílet se spoluautory a ve tvorbě pokračovat společně (http://writeboard.com).
Podobných projektů je více, ale asi největší pozornost budí textový procesor Writely (http://www.writely.com), neboť byl nedávno pohlcen stále více bobtnajícím vyhledávačem Google. Kromě samotného psaní tento editor umožňuje dokumenty na síti i ukládat. Stačí-li vám pouze psát a dokumenty si chcete ukládat tradičně, tak pak je tu ajaxWrite (http://www.ajaxwrite.com), který ale funguje jenom ve Firerefoxu. Jsou zde i další projekty jako Zohowriter (http://www.zohowriter.com/Home.do) nebo (http://www.rallypointhq.com). Jinak AJAX (http://cs.wikipedia.org/wiki/AJAX) je také jedno z aktuálně módních slov (a technologií), které a s Web 2.0 úzce souvisí.
Nové technologie s sebou často přináší i nové problémy (http://blog.air4web.com/web20-propadak.html, http://www.lupa.cz/clanky/potize-s-webovou-kancelari), a to je třeba mít na paměti. Bude-li mít stále více uživatelů stále více dokumentů přímo na síti, pak je možná čas mít obavy a opět číst přinejmenším Orwellovo 1984 (http://www.orwell.ru). Možná má pravdu Petr Koubský a jiní optimisté a dat je již tolik, že se jimi nikdo pořádně nezabývat nebude. Zatím. Ale co když bude? U beletrie, která se čtenáři počítá, by však tento problém nastat neměl.
Autorům a čtenářům však může Web 2.0 pomoci i jinak. Jedná se o jev v angličtině nazývaný folksonomy (http://www.adammathes.com/academic/computer-mediated-communication/folksonomies.html, http://en.wikipedia.org/wiki/Folksonomy), což je neologismus vzniklý kombinací slov „folk“ a „taxonomy“. Pomocí vlastních nálepek můžete klasifikovat různý obsah a toto nálepkování sdílet s ostatními. Ukázku můžete vidět třeba na čtenářském serveru Reader2 (http://reader2.com) nebo na stránkách literárních blogů Metaxu Cafe (http://metaxucafe.com). Takto lze minimálně zjistit o jaká témata mají čtenáři zájem a které zdánlivě nesouvisející věci spolu mohou souviset.
vyšlo v časopise Host 2006/5