Blogy, fenomén dneška a inflace písmenek
Blogy jsou stránky obsahující kratší či delší příspěvky řazené podle data s odkazem na každý jednotlivý článek, které vznikají pomocí některého z mnoha publikačních nástrojů. Vzniká tak nová podoba samizdatu. Je proto s podivem, že se blogy v českém prostředí doposud příliš nerozšířily mezi spisovatelskou obcí. I když i zde nalezneme výjimky, například bohužel nepříliš často aktualizovaný blog Bogdana Trojaka Praga magica et una notte senza stelle (http://trojak.splinder.com). Velmi blízko k tomuto fenoménu mají deníkové záznamy autorů nakladatelství Petrov (http://www.ipetrov.cz). Před rokem, dvěma mohla být překážkou určitá technická bariéra. Ta však padla a pomocí některé z dostupných služeb lze zřídit blog v několika minutách. České najdete na http://bloguje.cz a http://lide.cz, světově nejznámější pak na http://blogger.com a http://livejournal.com. Poslední dvě jmenované služby patří navíc k průkopníkům tohoto fenoménu a obě již oslavily pět let. Zvídaví kutilové vybavení patřičnými znalostmi pak mohou raději zaměřit pozornost na scripty Wordpress ( http://wordpress.org), MovableType (http://www.movabletype.org), pMachine (http://www.pmachine.com), Drupal (http://drupal.org), atd., které mohou sami nainstalovat a spravovat. Ale ať je volba jakákoliv, má-li blog uspět, musí být naplněn obsahem a obsah musí být čten. Bez tohoto upadají blogy v zapomnění. Podobně jako knihy.
Ve světě není existence autorských blogů ničím neobvyklým, v některých případech doplňují domovskou stránku autora (např. u autora velmi znepokojivých comicsů Neila Gaigmana - http://www.neilgaiman.com/journal/journal.asp), jindy jsou doplňkem a lákadlem známých časopisů (např. na stránkách časopisu Wired (http://www.wired.org) naleznete blog Beyond the Beyond jednoho ze zakladatelů kyberpunku Bruce Sterlinga (http://blog.wired.com/sterling)). Jeho kolega William Gibson (http://www.williamgibsonbooks.com) si tuto vymoženost také vyzkoušel. S blogy prostě koketuje nejen řada autorů, ale i osobnosti ze světa médií a kultury (QT's Diary: Quentin Tarantino http://qtdiary.blogspot.com). Někdy méně, jindy více úspěšně.
Přestože české země doposud na vstup známějších spisovatelů na blogerskou scénu stále čekají, i tak mají některé blogy k literatuře pozoruhodně blízko. Pixy (http://www.pixy.cz/osobni/basnicky/index.html), blog známého webdesignéra Petra Staníčka (např. http://www.reflex.cz, http://www.blesk.cz), nabízí i nonsensovou poezii, která svou hravostí příjemně překvapí.
Mezi blogery najdeme též mnohé čtenáře, někdy docela pozorné (Malý čtenář - http://malyctenar.bloguje.cz, aKB@large - http://akabelog.blogspot.com). Poezie (nejen) pro všední den básníka Michala Jareše (http://poeticno.kotrla.com), má pak sice po všech stránkách formální podobu blogu, ale spíše zde vzniká malá antologie české poezie, která si v ničem nezadá s těmi tištěnými. Na příkladu ruské Slovesnosti (http://www.litera.ru/slova) pak lze ukázat, že tato technologie může komunitě autorů a redaktorů mezi sebou nadále rozšiřovat možnosti vzájemné komunikace. A tak má svůj blog nejenom časopis (http://www.livejournal.com/community/slova), ale i šéfredaktor (http://www.livejournal.com/users/zhzh). Ostatně podobným způsobem slouží blog již delší dobu jako doplněk stránek časopisu Weles (http://welesovo.blogspot.com), popřípadě, skryt pod povrchem, slouží ke zveřejňování aktuálních zpráv na stránkách Aluze (http://aluze.cz). Některé glosy, které by pro tištěnou verzi nebyly vhodné, třeba jen z důvodu neaktuálnosti, tak nalézají své potencionální čtenáře.
Českých blogů je několik málo tisíc, těch skutečně aktivních však spíše několik stovek. Přesto jsou denně chrleny nové a nové příspěvky, které blogům dávají sílu srovnatelnou v těch nejlepších případech s klasickými médii. Některé zahraniční dokonce svou čteností (Boing Boing - http://boingboing.net) dokáží předstihnout i stránky některých známých zpravodajských stanic.
Tato technologie umožňuje svými názory, ale třeba i literaturou, zahltit internet. A tak vzhůru ke klávesnicím. Počet informací na internetu sice není nekonečný, ale možnosti vstřebání lidským jedincem již dávno překračuje. Tak proč se nepřidat?
Příště malé nakouknutí pod pokličku stránek věnovaných české literatuře a češtině ve světě.
vyšlo v časopise Host 2004/8