012: zápisník Pavla Kotrly

Za knihy bez chyb;)

Kdo má za sebou jen něco málo redaktorské praxe v nakladatelství, časopise či případně novinách, tak ví, že se takřka žádný text neobejde bez nějakého zásahu. Ať stylistického, či pravopisného. Přes veškeré technické vymoženosti je to někdy boj s větrnými mlýny, který někdy končí i kapitulací, neboť zapnutí kontroly pravopisu je pro velkou část uživatelů stále problémem. Stejně tak je s podivem, že problematice jazykových korektur je na internetu věnováno poměrně málo stránek, které by bylo možno doporučit. Česká republika je sice místem s řadou programátorů světové úrovně, vyvíjí se u nás např. jedna z nejlepších distribucí Linuxu (http://www.suse.cz), operační systém Solaris (http://www.sun.cz), ale česká gramatika byla až donedávna úspěšně opomíjena. Dílem pro svou složitost, dílem pro malý trh. Přesto jsme se konečně dočkali. Po Lingea Grammatikonu (http://www.lingea.cz), jaksi nenápadně existuje již od roku 2003, se objevil druhý nástroj, který je běžnému uživateli k dispozici, a to gramatika (http://www.microsoft.com/cze/office/downloads) pro pravděpodobně zatím nejrozšířenější textový editor Word. Na jejím vývoji se podíleli odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky (http://www. ujc.cas.cz ) a z Univerzity Karlovy. Na rozdíl od Lingea Grammatikonu, který však funguje i jako samostatná aplikace, je dokonce zdarma. A proč by taky ne, když už jste byli nuceni zaplatit za program samotný. Skepse vůči těmto nástrojům je sice namístě, neboť školu ani vyjadřovací schopnosti zcela jistě nenahradí, ale částečně mohou pomoci a noci mnohých redaktorů nad rukopisy snad budou o něco klidnější.

Přesto je však s podivem, že jeden z nejaktuálnějších cyklů věnovaných problémům současného psaného jazyka nenacházíme na portálu žádné z humanitních fakult našich univerzit, ale na stránkách internetového magazínu Interval (http://www.interval.cz), který je primárně věnován otázkám webdesignu a elektronické komerce. Již delší dobu zde zveřejňuje své Hříchy pro šíleného korektora Dalibor Behún (http://interval. cz/autor.asp?author=243), a to s velkou odezvou, jak se lze přesvědčit v diskuzích pod články. Snad je to dáno tím, že se jedná o člověka, který se jazykovými úpravami zabývá denně a přináší konkrétní a praktické postřehy z praxe.

Nelze však zapomínat na Jazykovou poradnu, která přináší odpovědi na nejčastější odkazy (http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm) a na Pravidla.cz (http://www.pravidla.cz), které jsou první záchranou tonoucího. U této stránky si vždycky kladu otázku, proč je provozuje soukromý subjekt a nikoliv právě Ústav pro jazyk český a pak hned dotaz druhý, proč na internetu v elektronické podobě neexistuje česká mluvnice? Další malou záplatou je rubrika Čeština na skřipci, tu každý týden pravidelně tiskne Týden (http://www.tyden.cz). Jinak časopis roku 2004, který poctivě sleduje i literární dění.

A ještě jedno doporučení: Pokud máte dostatek času a trpělivosti, a nejste zrovna cholerik, pak průběžně upozorňujte na pravopisné a stylistické chyby v článcích a diskuzích na stránkách technických webů, namátkou Živě (http://www.zive.cz), Technet (http://technet.cz). Dobrý pocit a řada expresivních výrazů vám budou odměnou.

vyšlo v časopise Host 2005/9

Sazba knih, časopisů, tisk a internetové stránky

přehled
001 002 003
004 005 006
007 008 009
010 011 012
013 014 015
016 017 018
019 020 021
022 023 024
025 026 027
028 029 030
031 032 033



úvodní stránka
časopis Host
kotrla.com
[pak]
recenze
překlady
potápěč
texty
scriptorium
tábor
fotografie
aluze

Jste CNW:Counter . návštěvník od 2. února 2005